A A A

Moja żona naga

malarstwo
Obraz o niezwykle długim i kontrowersyjnym tytule Moja żona, naga, obserwująca jak jej własne ciało staje się stopniami, trzema kręgami kolumny, niebem i architekturą, przedstawia Galę, żonę Salvadora Dali, podobnie jak na wielu innych obrazach od tyłu. Dali twierdził, że Gala jest inkarnacją jego młodzieńczej miłości, kobietą na którą poszukiwał całe życie.
 

Salvador Dali. Moja żona, naga, obserwująca jak jej własne ciało staje się stopniami, trzema kręgami kolumny, niebem i architekturą. 1945. Olej na płycie. 61 x 52 cm.

Na ścianie, po lewej stronie Gali została przedstawiona kamienna głowa o cechach wyglądu Greka, symbolizująca klasyczny styl malarstwa. Pomijając surrealistyczny element architektonicznego odbicia Gali, obraz mógłby być uznany za przykład malarstwa klasycznego. Artysta w późniejszym czasie namalował obraz podobny do przedstawionego, pozbywając się wszelkich surrealistycznych cech, w pełni klasyczny. Wynikało to z głębokiego podziwu i szacunku dla klasycznych malarzy takich jak Velazqueza, Vermeer oraz Rafael, których to Dali cenił najbardziej. Istenieje również fotomontaż, przedstawiający kilka podobizn Velazqueza i Salvadora Dali, które mogą sugerować, że Dali był kolejnym wcieleniem Velazqueza. W każdym razie obaj mistrzowie mieli wiele cech wspólnych.

Gala patrzy przed siebie, na swoje własne ciało, które, jak wyjaśnia tytuł, przeistacza się w architekturę. Końce jej włosów transformują się w rzeźbę z kamienia, o kształcie znanym z autoportretu Wielki masturbator (1929). Kolumna, która odpowiada kręgosłupowi Gali jest metalowa, symbolizując jej wytrwałość. W środku architektonicznej kobiety znajduje się miniaturowy człowiek, wyglądający na zagubionego w wielkiej klatce.

MEDIA

LOSOWY CYTAT

Są ludzie nie dość inteligentni, aby mieć zdanie na każdy temat. Ja do nich nie należę.
Salvador Dali

LOSOWY OBRAZ

Salvador Dali · Halucynogenny torreador · 1970


PRZERWA NA REKLAMĘ

Salvador Dali